WIRUSY - Zmora Internetu
Aby pozbyć się wirusów wystarczy wykonać parę podstawowych operacji i nie zawsze trzeba od razu formatować cały dysk. Jeśli przeczytasz poniższy opis i zastosujesz się do wskazówek to masz szansę usunąć wirusy a moze nawet skutecznie zabezpieczysz się przed zainfekowaniem w przyszlości.

UWAGA ! W systemach Windows Me oraz XP przed rozpoczęciem usuwania wirusa należy wyłączyć funkcję przywracania systemu, wyłączyć i włączyć komputer i dopiero rozpocząć usuwanie szkodników. W tym celu należy z menu Start wybrać opcję Panel sterowania i w okienku Panelu sterowania dwukrotnie kliknąć ikonę System. W okienku, które się pojawi, wybrać zakładkę Przywracanie systemu i zaznaczyć kwadracik Wyłącz Przywracanie systemu.
Usuwanie wirusa należy wykonać w trybie awaryjnym gdyż jest ono wtedy pewniejsze.

Pamiętaj także, że cokolwiek robisz to staraj się to robić legalnie! Nie kradnij programów antywirusowych gdyż zwykle nie daje to zamierzonego rezultatu bo program MUSI byc regularnie uaktualniany.
Jest kilka bardzo dobrych programów darmowych do domowego użytku więc użyj wlaśnie ich lub tez kup legalną wersję innego oprogramowania.

JAK ?
W wiekszosci przypadkow wystarczy pobrac tzw. łatki z witryny Windows Update oraz uruchomic jeden z ponizej opisanych programów. programy te umiesciliśmy także jako lokalne kopie aby przyśpieszyć ich sciąganie.

PROCEDURA
  1. Pobierz i zainstaluj uaktualnienia z witryny WindowsUpdate
  2. Pobierz i zapisz na dysku jeden z programów do usuwania wirusów (polecam MKS Clean)
  3. Jeśli masz windows ME lub XP to wyłącz przywracanie systemu
  4. Włącz komputer w tryb awaryjny i usuń wirusy pobranym wcześniej programem
  5. Uruchom komputer w trybie normalnym i zainstaluj rezydentny program antywirusowy (polecam darmowy Avast! Home Edition)
  6. Zainstaluj Firewall (polecam Kerio gdyż jest po polsku i nie zadaje "trudnych" pytań) Nie instaluj noweszej wersji gdyz stara sie byc zbyt madra i czasem odlacza internet !!
  7. Zrób sobie kawy/herbaty i zjedz coś dobrego w nagrodę za dobrze wykonaną pracę
UWAGA ! - Pamietaj abys uzywal zawsze jednego i TYLKO jednego programu antywirusowego oraz jednego i TYLKO jednego programu firewall.


PROGRAMY DO USUWANIA WIRUSÓW

MKS Clean - Programik likwiduje 14 popularnych wirusów w tym: MyDoom, Swen, Opasoft, Beagle czy Saser. Cała obsługa programu polega na naciśnięciu przycisku: Sprawdź system i wyrażeniu ewentualnej zgody dla usunięcia pliku z wirusem.
pobierz MksClean.exe z naszego serwera     MksClean.exe bezposrednio z serwera MKS

Szczepionki PL - Bardzo sprawne narzędzie usuwające około 70 wirusów niszczących system. Programik skanuje rejestr systemowy, pamięć komputera oraz zawartość dysków poszukując zarażonych plików. Warto zaznaczyć, iż ten sam producent wydaje serię AntiVirenKit PL
pobierz szczepionki.exe z naszego serwera     szczepionki.exe bezposrednio z serwera G-Data


REZYDENTNE PROGRAMY ANTYWIRUSOWE

Avast! Home Edition PL - Program antywirusowy zapewniający kompleksową ochronę komputera. Za jego pomocą użytkownik przeskanuje wybrane dyski, foldery czy pliki. Narzędzie integruje się z Eksploratorem i możemy je szybko wywołać z menu kontekstowego, dostępnego po naciśnięciu prawego przycisku myszki. Aplikacja ochroni nas także przed wirusami makrowymi, zabezpieczy pocztę elektroniczną, a nawet dzięki systemowi sprawdzania integralności danych pozwoli ustrzec się nowych, nieznanych "szkodników". Możliwe jest także skanowanie systemu podczas uruchamiania, opcja ta działa jednak tylko w Windows NT/2000/XP. Wygląd interfejsu aplikacji może być zmieniany poprzez załadowanie nowej "skóry". Program jest darmowy dla użytkowników domowych - wymagana jest tylko rejestracja na stronie producenta w czasie do 60 dni od instalacji.
pobierz Avast! Home Edition PL z naszego serwera     Avast! Home Edition PL bezposrednio z serwera avast

AVG Free Edition - Bardzo dobry program antywirusowy o podobnych mozliwosciach jak Avast!. Jest darmowy do uzytku niekomercyjnego jednak nie ma wersji w jezyku polskim.
pobierz AVG Free Edition z naszego serwera     AVG Free Edition z serwera AVG


PROGRAMY FIREWALL

Kerio - Bardzo dobry i wygodny w obsludze firewall z jezykiem polskim. Mozna w nim latwo dodawac i edytowac reguły więc zalecam go dla początkujacych uzytkowników. Pomimo swej prostoty (a moze dzieki niej) program jest bardzo wydajny i bezpieczny.
UWAGA ! :Po instalacji kerio nalezy zainstalowac polski dodatek. Nowsza wersja nie potrzebuje tego dodatku, ale stara sie byc zbyt inteligentna i czasem odlacza internet
pobierz kerio z naszego serwera     Kerio z serwera download.kerio.com...ale to nie jest odpowiednia wersja

Sygate personal Firewall - calkiem niezly firewall ale niestety w jezyku angielskim.
pobierz Sygate Personal Firewall z naszego serwera     Sygate personal Firewall z serwera SYGATE
DZIWNE ZACHOWANIE KOMPUTERA, OTWIERAJA SIE NIEZNANE STRONY WWW. Dane osobiste, hasła, informacje o produktach, preferowane strony webowe, oglądane reklamy, nawyki, zainteresowania - wszystko to może być cennym łupem dla firm zajmujących się sieciowym marketingiem. Część z tych informacji dociera do nich z pewnością dzięki "ciasteczkom" protokołu HTTP. Prawdziwy przeciek danych może jednak nastąpić za pośrednictwem aplikacji, które tak chętnie uruchamiamy na swoich pecetach.
Czy ulubiony dodatek do przeglądarki może okazać się groźny? Czy komunikator zakomunikuje innym nasze tajemnice? Całkiem niewykluczone. Aplikacja uruchomiona na pececie ma dostęp do wielu danych, które bez większych przeszkód może wysłać w dowolne miejsce. Co gorsza - najczęściej sami przykładamy do tego rękę.
Ofiarą spyware (tak określane jest wszelkie oprogramowanie działające bez wiedzy użytkownika na jego wątpliwą korzyść) może paść każdy. Zwykły użytkownik nie ma bowiem wglądu do kodu instalowanego "na wiarę" programu. Czasu i narzędzi do zbadania kodu aplikacji nie mają też programista czy administrator, nie wspominając już o ograniczeniach licencji, która zazwyczaj zabrania dekompilacji kodu wynikowego w jakichkolwiek celach. Jakby tego było mało, producenci spyware, adware (programy przeznaczone do oglądania reklam) czy właściciele płatnych serwisów z dialerami zazwyczaj wymuszają na przeglądarkach otwarcie pliku i dialogu w sprawie jego zapisania lub uruchomienia. Jedno nieuważne kliknięcie - i już mamy "ogon". Pozbycie się intruza okazuje się często kłopotliwe.
Ostatnim krzykiem mody jest homepage hijacking - zmiana strony startowej przeglądarki WWW. Może to być operacja jednorazowa - wystarczy skonfigurować ponownie przeglądarkę, by pozbyć się problemu. Jeśli jednak użytkownik pozwoli na zainstalowanie specjalnego programu, będzie on ustawiał stronę startową za każdym uruchomieniem przeglądarki. Program taki, ukryty zazwyczaj pod etykietką "rozszerzenia przeglądarki" (browser enhancement), umieści swoje wywołanie w sekcji rejestru Windows Run i będzie uruchamiany wraz ze startem systemu.
SpyBot-Search & Destroy PL - to jeden z najlepszych programów do usuwania z systemu wszelkiego rodzaju szpiegów, czyli tak zwanych spyware i adware, które są instalowane bardzo często wraz z programami P2P, jak na przykład KaZaA CZY iMesh (nie dotyczy wersji lite). Program automatycznie tworzy bezpieczną kopię usuwanych składników, które można w każdej chwili przywrócić do systemu, jeśli zajdzie potrzeba. Skanuje dokładnie wszystkie foldery dysku oraz rejestr w poszukiwaniu wszelkich znanych szpiegów, włączając w to informacje pozostawiane przez tradycyjne oprogramowanie "biurowe", czyli np. Office'a, czy nawet Windowsa, takie jak: ostatnio otwierane pliki, odwiedzane strony, itp., czyli wszystko to, co jest w stanie powiedzieć cokolwiek o Waszych zainteresowaniach. Prawie każdy ze znalezionych składników zaopatrzony jest w wyczerpujący opis pochodzenia i szkodliwości (otwiera się poprzez kliknięcie). Program jest darmowy i posiada język polski.
Instalacja programu jest stosunkowo prosta: klikamy parę razy next i już. ! Po uruchomieniu programu wypada zmienić język na nasz ojczysty. W tym celu udajemy się do menu: language i wybieramy język polski. Przed przystąpieniem do skanowania warto pobrać aktualizację klikając na przycisk: "Sprawdź aktualizację". Skanowanie rozpoczynamy klikając na przycisk: "Sprawdź wszystko", zaś usuwanie szkodników klikając na przycisk: "Napraw zaznaczone problemy".
pobierz spybotsd13.exe z naszego serwera     SpyBot Search & Destroy ze strony domowej programu

SKANERY ONLINE